„Ukraina avastamine” sündis EMTA lavakunstikooli tudengite lavakõne eksamina 2023. aasta kevadel ning etendus teatri Ekspeditsioon ja Lavakunstikooli festivalil Pidu võõras korteris ja hiljem Eesti Teatri festivalil Draama. Kuna nii Ekspeditsiooni, Lavakunstikooli kui ka Tallinna Linnateatri tundes on tegemist olulise ja õnnestunud lavatööga, mis võiks jõuda veel suurema hulga vaatajateni, otsustati ühiselt lisada lavastus edaspidi Linnateatri repertuaari, et seda saaks esitada Salme kultuurikeskuse suurel laval. Etendused 2024. aastal toimuvad 31. jaanuaril ning 1/27/28/29. veebruaril.
Kui suur osa Ukraina kultuuripärandist on meile tundmata? Milline on Ukraina identiteet, kust see alguse sai ja kes kõik on seda kujundanud? Kuidas on Ukraina kujunenud riigiks, mis praegusel kriitilisel hetkel Euroopa ajalugu enim mõjutab?
Uurisime Ukraina identiteeti ja avastasime paljut. Ukraina ajalugu on püütud maha vaikida, ukraina keelt on keelustatud ja kultuuri kaaperdatud. Ometi on nad püsinud ja püsivad siiani. Me teame, mille nimel ukrainlased võitlevad, aga mille najal? Mille kiuste? Need on küsimused, millest kava koostades tõukusime.
Anu Lambi juhendamisel süüvisid Lavakunstikooli XXXI lennu tudengid Ukraina kultuuripärandisse ja koostasid leitust oma valimiku.
"Mida saame meie, pealtvaatajad, teha vägivalla vastu? Meil ei ole teist teed kui ennast harida, et mitte lasta kurjal end eksitada." /Anu Lamp/